Tektura

Tektura falista zaliczana jest do najczęściej stosowanych materiałów opakowaniowych do produkcji opakowań zbiorczych i jednostkowych.
Informacje tutaj zawarte mogą służyć jako podstawowy przewodnik w branży opakowaniowej, z pewnością ułatwią Państwu komunikację z producentem i pozwolą dokonać wyboru właściwego opakowania.

Tektura Falista

Tektura falista powstaje w wyniku sklejenia na przemian płaskiej i pofalowanej warstwy papieru lub tektury.
Warstwy płaskie to linery.
Warstwy pofalowane to flutingi.

Tektura falista występuje w różnych rodzajach i ma różną jakość. W zależności od liczby warstw (płaskich i pofalowanych) wchodzących w skład tektury falistej, wysokości części pofalowanej (fali) oraz składu wykorzystywanych warstw papieru (gramatury), wyróżnia się kilka rodzajów tektur.

 

Dwuwarstwowa tektura falista

Tektura falista z jedną warstwą flutingu i jedną warstwą linera. Dostarczana jest w formie zwojów. Wykorzystywana jest przede wszystkim jako materiał do pakowania i opakowań.
Stosowana jest do wyrobu elementów zabezpieczających oraz amortyzujących m.in. do pakowania i ochrony mebli, szkła, armatury, drzwi itp. Tekturę stosuje się również do zabezpieczania przedmiotów w czasie transportu oraz jako przekładkę do pakowania. Nadaje się również do ochrony powierzchni przy pracach remontowych oraz jako wypełniacz do opakowań.

Trójwarstwowa tektura falista

Tektura falista z jedną warstwą falistą – flutingu i dwoma warstwami kryjącymi (płaskimi) – linera. Może być produkowana z fali rodzaju A, B, C, D, E, F. Rodzaje fali zależą od jej wysokości. Najwyższa to fala A, najniższa E.
Najczęściej stosuje się fale. B,C i F. Przeznaczone są przede wszystkim do produkcji opakowań oraz jako przekładki paletowe.

Pięciowarstwowa tektura falista

Pięciowarstwowa tektura falista składa się z pięciu warstw: dwóch pofalowanych -flutingów, trzech warstw: dwóch kryjących, płaskich - linerów i jednej warstwy środkowej.

Fala BC - tektury pięciowarstwowe są kombinacją typów fal najczęściej jest to fala BC (B+C), spotyka się również kombinację fal EB, EC. Przeznaczona jest przede wszystkim do produkcji opakowań, przekładek, narożników itp. o dużej wytrzymałości. Grubość tektury wynosi 6,5 mm.

Gramatura

Ilość gramów przypadająca na jednostkę powierzchni ( g/m2). Tektury 3 warstw posiadają gramaturę od 330~600 g/m2. Tektury 5-warstwowe posiadają gramaturę od 600 g/m2.
Im wyższa gramatura tym tektura jest twardsza i odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne.

Skontaktuj się z nami.

Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.

Kontakt